Alveolitis predstavlja poremećaj zarastanja rane nakon vađenja zuba. Odnosno, u pitanju je poremećaj stvaranja krvnog ugruška na mestu ekstrahovanog zuba.
Iako je svest o očuvanju oralnog zdravlja podignuta na najviši nivo danas, vađenje zuba je u pojedinim slučajevima neminovnost. Uznapredovali karijes i parodontopatija, ali i infekcije, traume i problemi sa umnjacima se navode kao glavni krivci za gubitak zuba.
Sa napretkom stomatologije i opreme ekstrakcija zuba, čak i ona koja je složena, hirurška, obezbeđuje minimalnu traumu po okolno tkivo. Nažalost, ponekad nastaju komplikacije nakon intervencije. Jedna od njih je alveolitis.
Procenjuje se da se poremećaj zarastanja rane javlja u 2 odsto slučajeva nakon vađenja zuba. Češći je kod muškaraca. Pri čemu su istraživanja pokazala da ima sezonsku tendenciju, tj. da je učestaliji u proleće u odnosu na druga godišnja doba.
S obzirom da je alveolitis neprijatna komplikacija za pacijente, stomatološka ordinacija Dr Ast vam otkriva kako da ga prepoznate.
Zašto nastaje alveolitis?
„Dry socket”, tj. suva alveola, kako se još naziva, nastaje usled raspadanja krvnog ugruška na mestu ekstrahovanog zuba. Tačan uzrok tome nije otkriven.
I dok pojedini stručnjaci smatraju da je izazvan traumom prilikom intervencije, drugi ističu da nastaje kao posledica infekcije ili alergije. Mada neki su mišljenja da se javlja zbog oslabljenog imuniteta.
Ipak, u jednom se svi slažu, a to je da na pojavu alveolitisa utiču spoljašnji faktori. Konzumiranje hrane i ispiranje usta odmah nakon vađenja zuba, kao i loša oralna higijena stvaraju pogodno tlo za razvoj bakterija u rani.
Imajući ovo u vidu veoma je važno pridržavati se svih saveta stomatologa nakon vađenja zuba.
Koji su simptomi alveolitisa?
Prvog dana nakon intervencije alveolitis ne pokazuje simptome. Razvijaju se tek dva do tri dana kasnije.
Intenzivni bol, naročito noću kada je telo u ležećem položaju, je jasni znak problema. Bol je toliko jak da lekovi, koje svi imamo u kućnoj apoteci, ne pomažu. Često se širi ka slepoočnici ili uhu, zahvatajući ne samo vilicu, već veći deo glave.
Bol može da prati osetljivost, kako na pritisak, tako i na termalne nadražaje. Dok nedostatak zdravog, vitalnog koaguluma je karakteristični znak da je nastupio alveolitis. Naime, alveola (mesto gde je nekada bio zub) je ispunjena rastresitim ugruškom (koagulumom) sive boje i neprijatnog mirisa. Mada može biti i potpuno prazna.
Kako se alveolitis leči?
Prvi korak u lečenju jeste RTG snimanje kako bi se elimisalo moguće prisustvo zaostalog korena ili delova alveolarne kosti u rani.
Terapija alveolitisa se zasniva na uklanjanju raspadnutog koaguluma kiretom. Zatim se rana ispira fizioloskim rastvorom, a u alveolu se aplikuje medikamentno sredstvo za suzbijanje bola. Cilj tretmana jeste formiranje zdravog, elasticnog i kompaktnog koaguluma koji treba u potpunosti da ispunjava ranu.
Bez obzira što alveolitis nije infekcija, kao što mnogi pacijenti misle, problem nikako ne treba zanemariti. Zato već sa prvim znacima bola na mestu vađenja zuba potražite pomoć u stomatološkoj ordinaciji Dr Ast. Dr Jelena Milanović pronaći će uzrok bola i pravovremenom terapijom sprečiće dalje komplikacije.