Kompozitni ispuni predstavljaju estetske ispune koji se proizvode u prirodnoj boji zuba. Pronašli su značajno mesto u terapiji karijesa.
Karijes zuba uzrokuje gubitak tvrdog zubnog tkiva, a ako se desi da napreduje do zubne pulpe tj. živca dovodi do upale. Tada ga je neophodno odstraniti, a zub rekonstruisati, kako bi izgledao kao ranije.
Rekonstrukcija zuba podrazumeva punjenje kaviteta, koji ostane nakon uklanjanja karijesa. Obzirom da se zub ispunjava kaže se ispun, ali u principu rasprostranjeniji naziv je plomba.
Kompozitni ispuni mogu biti jednopovršinski, dvopovršinski, tropovršinski i nadogradnja.
Kompozitni ispuni ili bele plombe
Kompozitni ispuni su poznati i kao bele plombe. One predstavljaju estetski i funkcionalne nadoknade kojima se repariraju prednji i bočni zubi.
Bele plombe su danas široko rasprostranjene jer se amalgamske plombe gotovo i ne koriste.
Sasvim je izvesno da su kompozitne odnosno bele plombe prvi izbor kada je popravka zuba u pitanju. Kompozitni ispuni pružaju dobru izdržljivost i otpornost na lomljenje i mogu da izdrže sile žvakanja.
Kompozitni ispuni su toliko napredovali da zubima vraćaju potpuno prirodan oblik i boju.
U stomatološkoj ordinacija Dr Ast koristimo najkvalitetnije stomatološke materijale renomiranih proizvođača.
Koje su prednosti kompozitnih ispuna?
Prednosti kompozitnih ispuna su sledeći:
- Zubi izgledaju potpuno prirodno, dodatna prednost je i što se njihova boja može prilagođavati boji vaših zuba.
- Laka zamenljivost je takođe prednost, posebno ukoliko dođe do njihovog oštećenja ili lomljenja zuba.
- Plombe su danas toliko čvrste i postojane, da se često desi da nakon povrede deo zuba ispadne, a ispun ostane netaknut.
- Kompozitni ispuni se vezuju za zubnu strukturu i na taj način štite zub od propadanja i čine ga jačim.
Vrste kompozitnih ispuna
Jednopovršinski kompozitni ispuni imaju za cilj uklanjanje karijesa i nadoknadu na jednoj površini zuba i najčešće sa nalaze na njegovoj griznoj površini.Veoma su bitni u lečenju karijesa jer sprečavaju dalje komplikacije koje on može prouzrokovati.
Dvopovršinski se rade na dve površine zuba. Najčešće zahvataju njegovu griznu površinu, kao i aproksimalnu, odnosno kontaktnu površinu zuba (između dva susedna zuba).
Tropovršinski na tri površine zuba. Najčešće obuhvata dve aproksimalne strane i griznu površinu. Taj ispun se zove MOD, što znači mezijalno-okluzalno-distalno.
Nadogradnja zuba belim plombama se radi kada je zub polomljen i abradiran do te mere da je jedina mogućnost njegova nadogradnja estetskim materijalima za bele plombe tj. kompozitima.
Kompozitni ispuni – Kako se postavljaju ?
Kompozitni ispuni se postavljaju veoma brzo, a procedura je potpuno bezbolna.
Na zub se prvo stavlja kiselina za čišćenje i nagrizanje površine zuba. Potom se nanosi lepak kojim se plomba mehanički vezuje za zube. Potom se nanosi sloj po sloj kompozitnog materijala i na samom kraju se posvetljava lampom.
U stomatološkoj ordinaciji Dr Ast koriste se visokokvalitetni kompozitni materijali poslednje generacije.
Na samom kraju radi se poliranje, kako bi se kompozitni ispun i estetski i funkcionalno sjedinio sa zubom.
Modelovanjem plombe tj. formiranjem jamica, kvržica i fisura, omogućava se nesmetano žvakanje i pravilan odnos između dve vilice.
Ukoliko se ne uspostavi pravilan odnos može se javiti nemogućnost pravilnog mlevenja hrane, trauma zuba, bol u viličnom zglobu, kao i smetnje u govoru.
Ovako postavljene kompozitne plombe mogu trajati najmanje pet godina. Dobra oralna higijena, redovno korišćenje konca za zube i interdentalnih četkica svakako će produžiti njihov vek trajanja.
Stomatološka ordinacija Dr Ast je tu u službi zdravlja vaših zuba. Njihovo očuvanje do duboke starosti, naša je misija!