Poliranje zuba je stomatološka procedura koja se vrši u cilju čišćenja i ulepšavanja zubne gleđi, radi postizanja blistavo belog osmeha. Najčešće se vrši nakon procedure skidanja, odnosno uklanjanja kamenca sa zuba.
Održavanje oralne higijene, vođenje zdravog života i redovne posete stomatologu najbolji su način za prevenciju bolesti zuba. Zašto dolazi do promene pigmentacije zuba i kako se vrši poliranje zuba otkriva vam stomatološka ordinacija Dr Ast u sledećim redovima.
Zbog čega se vrši poliranje zuba?
Razlog zbog kojeg je ponekad neophodno otići stomatologu kako bi se izvršilo poliranje zuba jeste upravo nagomilavanje dentalnog plaka. Iako su bakterije glavni uzrok nagomilavanju dentalnog plaka i stvaranju kamenca, postoje i drugi, spoljašnji uzroci zbog kojih poliranje postaje neophodnost.
Loše životne navike, kao što su konzumiranje cigareta i nikotina ili vina i kafe, mogu uticati na promenu boje zuba. Pigmentacija zuba može biti i posledica unošenja određene hrane, kao što je cvekla, naprimer. Sasvim je sigurno da će ovakva hrana uticati na izgled i boju vaših zuba.
Još jedan razlog za promenu boje zuba jeste bakterija – bacteroides melaninogenicus. Ova bakterija izaziva flekice na zubima, uglavnom kod dece, na mlečnim zubićima. Iako ne predstavlja veliku opasnost po zdravlje zuba, ona svakako može biti estetski problem. Tada postaje neophodno adekvatno čišćenje zuba. Upotreba četkice za zube i obične paste neće rešiti ovaj stomatološki problem.
I uvećana koncentracija fluora u vodi koju konzumirate takođe može dovesti do pigmentacije zuba.
Kako se obavlja poliranje zuba?
Važno je da napomenemo da poliranje zuba može vršiti samo i isključivo stomatolog sa velikim i dugogodišnjim iskustvom u ovom poslu.
Ukoliko primetite određene promene na vašim zubima, važno je da se na vreme obratite izabranom stomatologu. Problem koji se ne sanira na vreme može izazvati i druge bolesti zuba, kao što je parodontopatija. Kao što verovatno i znate, nagomilavanje bakterija dentalnog plaka često vodi u parodontopatiju, a na kraju i dovodi do gubitka zuba.
Ukoliko na vašim zubima postoje naslage, odnosno kamenca, pre poliranja zuba, stomatolog će kamenac i ukloniti. Nakon toga sledi poliranje.
Poliranje se vrši posebnom pastom, koja zapravo predstavlja abrazivno sredstvo. Važno je da napomenemo da postoje fina, srednja, gruba i super gruba varijanta ove paste. Stomatolog je taj koji odlučuje koja verzija ove paste će se koristiti. Pasta se koristi u kombinaciji sa odgovarajućim gumenim čašicama sa rotirajućim četkicama. Na taj način se obavlja poliranje zuba.
Ukoliko poliranje obavlja stručnjak, ne postoji mogućnost oštećenja dentalnog plaka. Ova procedura je potpuno bezbolna i neinvazivna.
Prednosti poliranja zuba za blistav osmeh
Prednosti poliranja zuba su zaista ogromne. Kako je reč uglavnom o estetskom tretmanu, naglasak se mora staviti na rezultat koji se postiže ovim tretmanom.
Blistavo beli zubi sinonim su lepote od davnina. Održavanje oralne higijene i redovne posete stomatologu su jedini način da ovo postignete. Poliranjem zuba postiže se sjaj i belina istih. Na taj način, potpuno bezbolno i bez mnogo brige, vaši zubi dobiće novi sjaj.
Taloženjem bakterija na zubima može doći do mnogih problema, koji kasnije vode u razne bolesti zuba i desni. Zato je poliranje odlična preventiva.
Međutim, iako se poliranjem zuba stiže do sjajnog osmeha, i pravilno sprovođenje oralne higijene kod kuće je od presudnog značaja. Redovno pranje zuba četkicom, pastom za zube i koncem za čišćenje između zuba održava se zdravlje zuba. Upotreba interdentalnih četkica se takođe preporučuje za potpuno uklanjanje ostataka hrane između zuba.
Prednosti poliranja zuba su zaista ogromne. Uz pomoć ove procedure održavate svoje zube zdravim i sjajnim, a samim tim poboljšavate i sveokupno oralno zdravlje.
Stomatološka ordinacija Dr Ast nudi vam usluge poliranja zuba, ali i druge stomatološke usluge koje vam mogu zatrebati. Za zakazivanje pregleda, konsultacija ili stomatološke intervnecije možete nas kontaktirati.